Apostlagärningarna 9

Mikael Tilly

Mikael Tilly läser Apostlagärningarna‬ 9:1-19 och förkunnar utifrån Paulus omvändelse.

”Jesus svarade: Jag är vägen, sanningen och livet. Ingen kan komma till Fadern utom genom mig.” Johannes 14:6

”Han frågade: ”Vem är du, Herre?” Rösten svarade: ”Jag är Jesus, den som du förföljer.” Apg 9:5

”Än idag hänger det en slöja över deras hjärtan när man läser ur Moses lag. Men så fort någon vänder sig till Herren tas slöjan bort. Herren är Anden, och där Herrens Ande är, där är friheten. Alla vi som har fått slöjan borttagen kan nu se Herrens härlighet, och den förvandlar oss till en och samma avbild; vi förhärligas av denna härlighet som kommer från Herren, Anden.” 2 Kor‬ ‭3:15-18‬

‬ ”Då frågade Jesus dem: ”Vem säger ni att jag är?” Simon Petrus svarade: ”Du är Messias, den levande Gudens Son.” ”Du är lycklig, Simon, Jonas son”, sa Jesus, ”för min Fader i himlen, och inte någon människa av kött och blod, har visat detta för dig.” (Matteus‬ ‭16:15-17)

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.