Fruktkorgar till vård- och omsorgspersonal

Kyrkorna i Götene tätort, Equmeniakyrkan, Korskyrkan, Kristet Center och Svenska kyrkan, har under torsdagen åkt ut med en uppmuntran till vård- och omsorgspersonal. Det är arbetsgrupperna på Götene Äldrecentrum, Närhälsan, hemtjänsten och nattpatrullen som fått en fruktkorg var, totalt 23 korgar. Det är en fruktkorg och en hälsning med tack för arbetet man gör och önskan om Guds välsignelse.

– Man gör ett väldigt fint och viktigt arbete under tuffa förhållanden, och vi ville visa vår uppskattning för detta, och det verkar ha uppskattats mycket, säger Mikael Tilly pastor i Korskyrkan.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.