Bön på torget tisdagar och torsdagar

Bön på torget i Götene, kyrkorna ber tillsammans för Götene kommun.
Vi möts under på lagom avstånd i skuggan av det stora trädet.

På tisdagar och torsdagar 12:00 på torget, vid den lilla parken framför Centrumhuset så fortsätter den gemensamma bönen för vårt Götene tillsammans med alla församlingarna – Korskyrkan, Equmeniakyrkan, Kristet Center och Svenska Kyrkan.

Vi möts i enkelhet, med avstånd och ber tillsammans för och välsignar vår kommun, vårt land och vår värld. För makthavare, vård- och omsorgspersonal, företagare, alla som kämpar och lider samt för öppnade dörrar för evangeliet och att människor skall få lära känna Jesus.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.