fredag, december 4, 2020
Hem Information Information inför extra årsmöte den 22 november

Information inför extra årsmöte den 22 november

EXTRA ÅRSMÖTE

Som vi tidigare informerat om kallar styrelsen till ett extra årsmöte i Korskyrkan Götene söndagen den 22 november 18:00 kring frågan om en projektanställning av en barnpedagog. I vår församlings- ordning/stadgar står att anställning enbart kan beslutas under årsmötet eller extra årsmöte.

Tanken att använda en stor del av ”Götenefonden” till en längre projektanställning av en medarbetare med inriktning barn/familj har växt fram under samtal i församlingen. Under församlingsinfo den 19 september fick vi beskrivet vilka önskemål som finns hos barn & familjerådet.

Församlingsledarna, styrelsen och barn & familjerådet står gemensamt bakom denna tanke och har arbetet fram ett förslag som ligger i linje med de samtal som förts i församlingen. Just nu förbereder styrelsen ett beslutsunderlag som kommer skickas ut senast den 15 november. Där kommer vi presentera ett ekonomiskt underlag och ett utkast till arbetsbeskrivning.

Vi ser fram emot att gå från diskussion till handling i denna fråga!

VÅRA LOKALER FÖRÄNDRAS

I samband med att behovet av samtalsrum ökar och vi i kyrkan bildar ett själavårdsteam har vi beslutat att flytta upp kontoren till den f.d. lägenheten. Målet är alltså att frigöra utrymmen för samtalsrum där idag kontoren på nedervåningen finns. Det gamla köket håller nu på att göras om. Lite mer info om detta kommer den 22 november.

FÖRSAMLINGENS EKONOMI

Under det extra årsmötet kommer vi också som en del av genomgången av beslutsunderlaget för anställningen också titta lite extra på församlingens totala ekonomi.

FOLKHÄLSOMYNDIGHETEN

Vi kommer självfallet följa myndigheternas råd och rekommendationer. Detta innebär att mötet på kort varsel kan ställas in eller flytta över till en digital plattform. Följ församlingens information rörande Gudstjänster och samlingar.

Till sist Guds rika välsignelse till Er alla i församlingen!

Mikael Tilly föreståndare och
Mikael Widlund ordförande i Korskyrkan Götene

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Senaste

00:11:54

Lucka 3 i adventskalendern

Här kan du titta på adventskalendern, men vill du vara med att svara på frågorna och utmaningarna så behöver du använda länken...
00:00:00

Gudstjänst Andra Advent 10:30

Adventsgudstjänst med Mikael Tilly och sång av Jonathan Skarp, Anna Johansson, Ida Johansson och Filip Sanfridsson och en hälsning från Söndagsskolan.
01:44:47

Korskyrkans Julkonsert 2019

Korskyrkan Götene sänder en julhälsning till alla med förra årets julkonsert. Det är församlingens sångare och musiker som framför ett varierat och...
01:02:09

Den sunda läran, del 2

Församlingsbibelskolan del 2/3 med Anders Milton via zoom.

Populära

00:46:23

Konsert med familjen Johansson

Konsert med Mattias, Maria, Filippa och Jasmine Johansson från Götene vid Genesis Skapelsekonferens i Korskyrkan Götene 2020. Scenljus och videobakgrunder av Esaias...

Min Bibelhälsning – Tommy Andersson

Bibelord som betyder mycket för mig Jag vet vilka planer jag har för er, säger Herren . Det är...
00:50:10

En enda kropp

Nattvardsgudstjänst den 7 juni i Korskyrkan Götene. Med Mikael Tilly, Maria Nordin och sång med Maria Bergsten med team. Förbered hemma med...
00:51:36

Genomsyrad

Gudstjänst söndag 10:30 med temat "Genomsyrad", Mikael Tilly predikar, sång och musik med Maria, Mattias & Jasmine Johansson, Jesper Lundqvist och Anders...