Dag 10 i böneperioden

Dag 10 i böneperioden

Dag 10 av 21 i böneperioden läser vi Johannesevangeliets tionde kapitel. Fåren känner igen herdens röst, på samma sätt finns det en igenkänning i varje människa av Guds röst. Den rösten uttalades i skapelsen och tänker jag när vi alla formades. Gud uttalade ditt namn, du är känd sedan början av Herren. Så är det för varje människa, så det finns en inbyggd hemlängtan hos var och en, en igenkänning där Gud har ett försprång in i varje människas liv. Låt oss be om att Herdens röst får gå ut i vår tid, så att människor känner igen den. Låt oss söka oss närmare Herden så att han känns igen igenom våra liv och vår gemenskap.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.