Dag 12 / 21 i böneperioden, vi läser Johannesevangeliet kapitel 12 om hur Maria smörjer Jesus fötter med olja, hur Jesus rider in i Jerusalem på en åsna och då han talar om varför han behövde dö – att det är så hans liv kunde bära maximal frukt. När han dör för alla så kan alla få liv genom honom.

Låt oss be för våra familjemedlemmar, släkt, grannar och vänner idag. Låt oss välsigna de, omsluta de i bön, be om frid, beskydd, hälsa och att de alla skall få ett personligt möte med Jesus, vetekornet som dog för var och en av oss för att hans liv skulle bära frukt i våra liv. Vi fortsätter också be om att smittspridningen skall avta, be för vårdpersonalen, be att forskarna skall ha framgång med vaccin.

Föregående artikelDag 11 i böneperioden
Nästa artikelPrisma Andakt fredag 19:00

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.