I det sjuttonde kapitlet i Johannesevangeliets kan vi se hur Jesus ber för oss. Och det vill jag påminna oss om, Gud är på vår sida, vi behöver inte övertyga Jesus om att vilja hjälpa. Istället är det så att Jesus sitter på Faderns högra sida och manar gott för oss. Vi kan därför komma till honom frimodigt och ärligt som ett barn som kommer till mamma eller pappa och uttrycker sitt behov – inte för att övertyga utan för att man vet att föräldern vill hjälpa. Han är nära var och en av oss, han hör dina suckar och viskningar lika väl som om vi ropar eller hur väl vi formulerar oss. Jesus vädjar för dig.

Föregående artikelDag 16 i böneperioden
Nästa artikelDag 18 i böneperioden

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.