Dag 17 i böneperioden

Dag 17 i böneperioden

I det sjuttonde kapitlet i Johannesevangeliets kan vi se hur Jesus ber för oss. Och det vill jag påminna oss om, Gud är på vår sida, vi behöver inte övertyga Jesus om att vilja hjälpa. Istället är det så att Jesus sitter på Faderns högra sida och manar gott för oss. Vi kan därför komma till honom frimodigt och ärligt som ett barn som kommer till mamma eller pappa och uttrycker sitt behov – inte för att övertyga utan för att man vet att föräldern vill hjälpa. Han är nära var och en av oss, han hör dina suckar och viskningar lika väl som om vi ropar eller hur väl vi formulerar oss. Jesus vädjar för dig.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.