Idag, den 18 dagen i vår böneperiod, läser vi om hur Jesus arresteras, förhörs och förnedras i Joh 18. Det är fantastiskt att Jesus valde denna vägen frivilligt, han gick de som skulle fängsla honom tillmötes, han gav sig frivilligt. Han kunde bett om en änglaarmé till beskydd, vi ser i texten hur hans ord får de att falla till marken – så det är uppenbart hur det verkliga maktförhållandet ser ut. Jesus var påväg mot korset, det var just därför han hade kommit. För att ge sig själv i lösen för oss andra. Därför kan vi frimodigt vända oss till honom som både har all makt och som älskade oss mer än sitt eget liv. Be om hälsa, be om stopp för smittspridning, be om gemenskap i ensamheten, be om ljus i mörkret. Det är snart advent, det folk som vandrar i mörkret skall se ett stort ljus. Bed att Jesus skall stråla in i människors mörker den här tiden.

Föregående artikelDag 17 i böneperioden
Nästa artikelDag 20 i böneperioden

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.