Dag 21 i böneperioden

Dag 21 av 21 i vår böneperiod. Jesus hade undervisat lärlingarna och sagt ”utan mig kan ni ingenting göra”, att det bara är när vi sitter kvar i honom som vi kan bära frukt. Vi ser hur lärjungarna ger sig ut att för att fiska, för att Jesus inte är hos de längre, de gör något de kan. Men ännu en gång får lärjungarna, i vår text, uppleva hur beroende de är av Jesus. De har inte fått någon fisk på hela tiden men när de på hans ord pånytt kastar ut näten, då får de en stor fångst. Våra gåvor kopplade med hans levande ord kan ge ett enormt resultat. Därför lämnade Jesus oss inte ensamma, utan kom till oss genom den Helige Ande. Be med förväntan! Kasta ut näten efter hans tilltal och ta emot det resultat han ger. Imorgon blir det nationell bönedag, höjdpunkten. Låt oss be, ropa, böja knä och avskilja oss för tjänst med förväntan bara på Honom!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.