torsdag, juni 8, 2023
HemBönDag 6 i böneperioden

Dag 6 i böneperioden

Dag 6 i böneperioden, vi läser Johannesevangeliet kapitel 6 idag. Jesus talar om att han är brödet som kommit ner från himlen. Han är vårt livsmedel, det är vad vi behöver och fyller vårt mest grundläggande behov för att kunna leva.

Vi ber för de familjer vi möter i arbetet med ONE Matkassar. Vi ber att maten som släcker deras hunger tillfälligt, skall vittna om Jesus som är livets bröd och som vill ge de den bästa maten, att ta emot honom i sitt liv.

Vi ber också för nattvardsgudstjänsten på söndag då vi delar Herrens måltid tillsammans där vi finns.

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Senaste

Populära

00:46:23
00:00:00
00:00:00

Gudstjänst den 1 november