Dag 7 i böneperioden

Dag 7/21 i böneperioden så läser vi Johannesevangeliets sjunde kapitel om hur Jesus går upp till Jerusalem, först i hemlighet och sedan ställer han sig på tempelplatsen vid höjdpunkten av lövhyddohögtiden och ropar hög att det är han som har källan som kan fylla vår törst. Istället för att jaga och söka efter den på andra ställen vill han av vi skall ha den källan inom oss genom hans Helige Ande.

Som Frank Mangs uttryckte det ”Vet de inte att de kan få källan inmonterad?” Vi får ha källan i oss, vi behöver inte hela tiden jaga efter mer, utan den Helige Ande vill porla upp i vårt inre när vi satt vårt hopp till Jesus.

Låt oss be om att källan skall få flöda fritt i våra liv och att fler och fler får låta deras törst leda dem till källan, Jesus, och komma till tro på honom.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.