“Nytt liv” – Tigleth Malkey

Tigleth Malkey predikade i gudstjänsten den 31 januari på temat “Revive”, ungefär “nytt liv”.

Men när de talade om för honom allt vad Josef hade sagt till dem och när han såg vagnarna som Josef hade skickat för att hämta honom, då fick deras fader Jakob nytt liv1 Moseboken 45:27

”The spirit of Jacob, their father revived.”

den som inte föddpånytt kan inte se Guds rike. 5 Den som inte blir född av vatten och Ande kan inte komma in i Guds rike Johannes 3:3, 5

Så står vi i Andens nya tjänst och inte i bokstavens gamla tjänst. Romarbrevet 7:6
…”serve him in newness of spirit, and not in the oldness of the letter…”

”Ty när en befallning ljuder, en ärkeängels röst och en Guds basun, då skall Herren själv stiga ner från himlen… Därefter skall vi som lever och är kvar ryckas upp bland moln tillsammans med dem för att möta Herren i rymden…” 1 Tessaloniki 4:16-17”…those who are alive and remain alive.” 

Han frälste oss, inte för rättfärdiga gärningar som vi hade gjort, utan på grund av sin barmhärtighet, genom ett bad till ny födelse och förnyelse i den helige Ande… Titus 3:5

”…himmelriket tilhör dem som rycker den till sig.”Matteus 11:12 SV1917

De drog upp från Egypten och kom till sin fader Jakob i Kanaans land. De berättade för honom: “Josef lever än och han är härskare över hela Egyptens land!” Då blev han alldeles lamslagen, han kunde inte tro dem. Men när de talade om för honom allt vad Josef hade sagt till dem och när han såg vagnarna som Josef hade skickat för att hämta honom, då fick deras fader Jakob nytt liv. Och Israel sade: “Det räcker. Min son Josef lever än. Jag vill ge mig av så att jag får se honom innan jag dör.” 1 Moseboken 45:25-28

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.