Boksnack och musik med Johannes Widlund

God Jord med Johannes Widlund

Varmt välkomna på lördag 18:00 till Korskyrkan.

Från Götene Tidning 8 juni:

Lördagen den 11 juni håller Götenebördige Johannes Widlund boksnack i Korskyrkan, Götene. 30-årige Johannes Widlund är född och uppvuxen i Götene. Han arbetar i dag som miljörådgivare för biståndsorganisationen PMU Interlife. Johannes är också ordförande för ”God Jord kristna för miljö och rättvisa” och föreläser om miljö och hållbarhetsfrågor. Han bor nu i Örebro efter fem års studier i Uppsala inom fred, utveckling och miljökommunikation.Om boken: ”Tänk om det finns ett bättre sätt att leva? Dagligen kan vi läsa om klimatförändringar, utdöende arter och andra miljöproblem som hotar hela planetens balans. Det talas om ny teknik och smarta reformer som lösningen, men kanske missar vi det mest centrala? I den här boken får du inspirerande och informativa svar på tre grundläggande frågor alla behöver kunna besvara för att vända om till hållbara härliga liv varför, vad och hur? Varför ska vi bry oss om planetens välmående? Vad säger Bibeln och den moderna forskningen om miljöfrågorna? Hur kan privatpersoner, församlingar och den världsvida kyrkan göra skillnad i denna mänsklighetens största utmaning? På ett inspirerande, positivt och praktiskt sätt förklarar Johannes Widlund hur vi med kärleken till Gud och hans skapelse som drivkraft kan skapa den förändring som måste ske.”– Vi i Korskyrkan tycker det är väldigt roligt att få möjligheten att erbjuda denna samling med samtal utifrån Johannes Widlunds bok ”God Jord – och ett hållbart liv”, den är ett viktigt bidrag i samtalet om hur vi bäst tar vara på skapelsen och skall tänka kring klimatkrisen, både som enskilda och tillsammans. Vi tror att Johannes fina sätt att samtala om svåra frågor kombinerat med hans sång och musik kommer bli till stor glädje, säger pastor Mikael Tilly.– Vi inbjuder även speciellt våra kommunpolitiker till den här kvällen, för att vi vill bidra till samtalet om klimat och miljö på ett positivt sätt här i vårt Götene.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.